Obsah

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2020

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Čistota půl zdraví

„Čistota půl zdraví,“ praví známé přísloví. V těchto dnech platí více než kdy jindy. Co je vhodné pro nás lidi, je určitě dobré i obecně. Nebo si myslíte, že pro různé věci, zařízení, či stroje to neplatí? Pojďme se podívat na několik míst v bytovém domě, na kterých si můžeme pravdivost přísloví ověřit:

1. Plastová okna

Často jsou od instalace neudržovaná. V mnoha případech neumyté rámy (protože umýváme pouze sklo, abychom dobře viděli), v horní části rámu špína, usazená mastnota (zejména v kuchyních), omítka a barvy po všech malováních. Výsledkem je okno, kterému nefunguje kování, nedá se jednoduše otevřít a zavřít, v krajním případu křídlo i vypadává. Navíc, v oknech se usazují různé nečistoty, případně rostou plísně, které můžou způsobit obyvatelům bytu i vážné zdravotní poškození zejména ve formě alergií.

Řešení? Hadra, mýdlová voda, 3-4x ročně umýt rám okna, 1x ročně promazat kování a provést servis.

2. Vzduchotechnika

V domech, které mají to štěstí, že mají instalovánu systém nuceného větrání, bývá situace stejná, jako u oken. Většinou nebyla VZT od počátku fungování domu před 50, 40, 30 roky udržována. Takže v potrubích je možné nalézt různé předměty, potraviny, nebo i mrtvé holuby. Ventilátory v bytech si lidé ucpali čímkoliv, co zabrání přístupu pachu z potrubí. Použitý vzduch není odváděn, takže dochází ke zhoršení jeho kvality. V bytech vybavených plynovými ohřívači se zvyšuje i riziko otravy CO.
Řešení? Vyčistit VZT potrubí, vyměnit staré a nefunkční ventilátory za nové, umístit před ně pachové klapky.

3. Výtokový ventil vodovodní baterie

Máte jej zakončený perlátorem ve snaze snížit spotřebu vody? A jak často jej čistíte? Vždy, když zaroste vodním kamenem? V té době již část vody vůbec nevytéká a zůstává trvale v perlátoru. Při vaší několikadenní nepřítomnosti v bytě v této vodě rostou bakterie, které mohou způsobit zdravotní nepříjemnosti.
Řešení? Průběžně čistit perlátor tak, aby byl trvale prostupný v celém profilu.

Určitě si sami dosadíte další příklady, kde všude platí, že čistota a pravidelná údržba prospívá našemu zdraví, nebo prodlužuje životnost výrobku.

V těchto dnech si většina z nás zvykla na zvýšené nároky na hygienu a čistotu jako samozřejmou součást našeho života. Převeďme část tohoto návyku i na naše okolí, ve kterém žijeme a které pravidelně používáme. Zvýšíme tím zdravotní bezpečnost a ušetříme vlastní peněženku od zbytečných výdajů.

Připravil: Vladislav Hrdlička