Obsah

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

ZPRÁVY PND TV 2020

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Jak využít balkón?

Mít k dispozici ve městě balkón je nespornou výhodou. Ať už malý nebo velký, využít jej můžeme k různým činnostem. A jaké to jsou?

Balkón jako místo odpočinku

Přijít po práci domu a najít doma místo, kde se dá relaxovat, nemusí být vždy jednoduché. Zkuste si vytvořit svou oazu klidu na balkóně, stačí několik drobností a budete mít své útočiště, kde naberete sílu na další pracovní den. Začněte s posezením, volte takové materiály, které jsou odolné vůči dešti (např. ratan). Přidáním stolečku vám vznikne nový prostor pro popíjení kávy či společné snídaně, obědu nebo večeře. Zábradlí si osázejte okrasnými květinami, které přinesou potěchu pro oko i pro duši. Zútulnit prostor pomohou polštáře, deky, ale i koberec či dřevěná dlažba. Romantické atmosféry docílíte přidáním osvětlení, ať už svíčky nebo třeba lampióny a dalším závěsným osvětlením. Pokud vám balkón nabízí vstřícný prostor, můžete na něm třeba i grilovat. Dejte si však pozor, ať kouřem zbytečně neobtěžujete sousedy. O grilování na balkóně jsme vás informovali už minule.

 

Prostor pro zahradničení

Máte rádi čerstvou zeleninu, třeba rajčata, papriky, utržené přímo z vlastní zahrádky? Bydlíte však v bytovém domě a říkáte si, že to není možné zrealizovat, že máte třeba malý balkón? Nezoufejte, i na malém prostoru, jako je třeba 1,5 x 2 m, lze za sezónu vypěstovat několik kilo zeleniny. K tomu, abyste i vy mohli tímto způsobem využít balkón není potřeba příliš mnoho. Pro začátek vám postačí truhlíky, kvalitní zemina, pravidelná zálivka a píli starat se. Důležité je také slunko, které pomůže rychlému uzrávání plodů. Je proto vhodné umístit truhlíky na slunečnou stranu balkónu. Rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.

 

Prostor pro ukládání věcí

Pokud máte v bytě málo úložného místa, můžete na balkon umístit také úložné skříňky a uvolnit tak třeba místo v kuchyni. Balkón vám může nahradit částečně i chybějící sklep, kde můžete odložit třeba kočárek nebo jízdní kolo. Je však potřeba také myslet na případné zloděje, pokud je váš balkón v nižších poschodích, bude vhodné jej lépe zabezpečit.

 

A k čemu využíváte balkón vy? Pochlubte se a své nápady nám zasílejte na info(zavináč)pronasdum.cz